می خوام کمی درباره لباسی صحبت کنم که من و احتمالا خیلی از شما به کسوت این لباس آراسته شدید و یا در آینده خواهید شدو اونم لباس فارغ التحصیلیهلبخند

شنلی بر دوش!( به مثابه داستان شنل قرمزی دوران کودکیچشمک)کلاهی بر سر و کاغذی لوله شده و یا احتمالا تقدیر نامه ای دردست!درسته !همون لباسی که اخیراً توی مهد کودکها و یا دوره پیش دبستانی  رایج شده وبعد از اتمام یکساله بر تن کوچولوهای عزیز میکنن و ازشون عکس میگیرن!!ماچ

حالا حساب کنید که این کوچولوها چقدر از ما جلوترن!!تعجب

امروز مطلب جالبی داشتم در خصوص اساس و پایه این لباس و به عبارتی شأن نزول این جامه بر جامعه دانشگاهیه ما.خیال باطل

شاید شما قبلا شنیده باشید ،اما برای من خیلی جالب و جدید بود که فهمیدم سرگذشت این لباس چی بوده.

 میدونید چرا لباس فارغ التحصیلی توی کل جهان این شکلیه ؟!
یک نمونه دیگر از ارزشهای ایرانی که خود ما آنرا نمی شناسیم ردای فارغ التحصیلی است. لابد تا به حال شما هم دیده اید وقتی یک دانشجو در دانشگاههای خارج از کشور می خواهد مدرک دکترای خود را بگیرد، یک لباس بلند مشکی به تن او می کنند و یک کلاه چهارگوش که از یک گوشه آن یک منگوله آویزان است بر سر او می گذارند و بعد او لوح فارغ التحصیلی را می خواند.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

هنگامی که از ما سوال می شود که این لباس و کلاه چیست؟ چه پاسخی میدهید؟! هنگامی که از یک اروپایی یا ژاپنی و یا حتی آمریکایی سوال شود این لباس چیست که شما تن فارغ التحصیلانتان می کنید می گویند ما به احترام "Avicenna" "آوی سنا" پدر علم جهان این لباس را به صورت نمادین می پوشیم.

آنها به احترام "Avicenna" "آوی سنا" که همان "ابن سینا"ی ماست که لباس بلند رداگونه می پوشیده، این لباس را تن دانشمندان خود می کنند. آن کلاه هم نشانه همان دستار است (کمی فانتزی شده) و منگوله آن نمادی از گوشه دستار خراسانی که ما ایرانی ها در قدیم از گوشه دستار آویزان می کردیم و به دوش می انداختیم. در اروپا و آمریکا علامت یک آدم برجسته و دانش آموخته را لباس و کلاه ابن سینا می گذارند، ولی ما خودمان نمی دانیم !!

+ نوشته شده در ۹۱/۰۲/۱۱ساعت 13:38 PM توسط حسین رضایی |